Znaczniki RFID czy kody kreskowe?

Znaczniki RFID czy kody kreskowe?

Kody kreskowe to duże ułatwienie pracy, jednak nowoczesne znaczniki RFID w jeszcze większym stopniu pozwalają usprawnić wiele procesów i je zautomatyzować.

  1. Zalety kodów kreskowych
  2. Co przemawia za stosowaniem znaczników RFID?

Zanim zdecydujesz się na wdrożenie znaczników RFID, zapoznaj się z porównaniem obu technologii i poznaj największe zalety każdego z rozwiązań.

Zalety kodów kreskowych

Kody kreskowe są bardzo proste w przygotowaniu, tanie i łatwe we wdrożeniu. To w zasadzie jedyne zalety tej technologii, która – trzeba to powiedzieć szczerze – jest daleko w tyle za znacznikami RFID. Jeżeli więc obecnie korzystasz z kodów, to zamienienie ich na chipy RFID na pewno w jeszcze większym stopniu usprawni twój biznes. Jeżeli natomiast do tej pory nie zastosowałeś kodów kreskowych, to aktualnie lepiej od razu sięgnąć o nowszą technologię i uniknąć kosztów zakupu przestarzałych urządzeń.

Co przemawia za stosowaniem znaczników RFID?

Zalety znaczników RFID są widoczne praktycznie przy każdym parametrze. Największą jest to, że RFID pozwala w wielu procesach całkowicie wyeliminować obecność pracowników, co nie jest możliwe przy kodach kreskowych. Dodatkowo system RFID może odczytać nawet kilkaset różnych znaczników w ciągu jednej sekundy. Przy tradycyjnych kodach konieczne jest natomiast pojedyncze skanowanie każdego z kodów. W przypadku rozbudowanych baz zajmuje to niepotrzebnie wiele czasu, który pracownicy mogliby poświęcić na sensowniejsze działania. Odpowiednio wykonane znaczniki RFID odznaczają się także bardzo wysoką wytrzymałością, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w najcięższych warunkach. Kody kreskowe są natomiast bardzo delikatne, przez co niejednokrotnie dochodzi do ich uszkodzenia lub przypadkowego zniszczenia. To natomiast przekłada się na uciążliwe problemy wynikające z konieczności ciągłego sprawdzania stanu kodów.

W przypadku bardziej zaawansowanych systemów opartych o RFID istotne jest również to, że znaczniki RFID wyposażone w chipy mogą – po odpowiednim skonfigurowaniu – automatycznie aktywować określone procesy. Nie da się tego zautomatyzować z kodami kreskowymi.

Zalet RFID jest oczywiście więcej i nasi wdrożeniowcy chętnie przedstawią je podczas rozmowy telefonicznej lub kontaktu mailowego. Klientów zainteresowanych dopasowaniem systemu do wykonywanej przez nich działalności zachęcamy do umówienia niezobowiązującego spotkania z naszymi handlowcami. Jeżeli chodzi o rozwiązania związane z automatyczną identyfikacją, od lat obsługujemy największe firmy z całego kraju, jak również małe przedsiębiorstwa.

2 komentarze do wpisu „Znaczniki RFID czy kody kreskowe?”

  1. Tutaj przecież wybór jest oczywisty. Jak ktoś ma wolne środki na takie wdrożenia, to tylko systemy RFID, bez żadnych kodów i przestarzałych skanerów autoid. Znaczniki RFID to ogromny komfort i ułatwienie pracy. Jedyną wadą jest wyższa cena, ale coś za coś.

  2. W tamtym tygodniu przeszliśmy z kodów kreskowych na rfid. To była w sumie najlepsza decyzja, jaką mogła podjąć nasza szefowa.

Dodaj komentarz