Czytniki RFID

Czytniki RFID

Czytniki RFID to istotne elementy całego systemu. Wykorzystaj tę technologię, by rozwiązać wszystkie problemy związane z monitorowaniem Twojego majątku firmowego czy osób.

 1. Najpopularniejsze konfiguracje czytników
 2. Jak wybrać czytnik RFID?
 3. Podstawowe czytniki RFID
 4. Komunikacja czytników
 5. Czytniki zintegrowane i modele niezintegrowane
 6. Zasilanie czytników

Odpowiednio dobrany czytnik RFID zapewnia szybką i przyjemną pracę, odciążając nieco pracowników. Aktualnie technologia RFID jest nowością na polskim rynku, jednakże ze względu na korzyści, jakie oferuje, z miesiąca na miesiąc zyskuje popularność. To idealny moment, abyś i Ty wdrożył ten system w swojej firmie!

Najpopularniejsze konfiguracje czytników

Do najpopularniejszych konfiguracji zalicza się przede wszystkim czytniki dalekiego zasięgu, wyposażone w zintegrowaną antenę, czytnik czterokanałowy oraz mobilny terminal. Wybór jest uzależniony od Twoich potrzeb oraz jego przeznaczenia – inaczej mówiąc, od zastosowania. I tym optymalny model do kart zbliżeniowych, nie jest przystosowany do na przykład nadzorowania dokumentów czy wyposażenia danej firmy.

Jak wybrać czytnik RFID?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model czytnika RFID, musisz przeanalizować dokładnie każdy czynnik. Przede wszystkim zastanów się nad liczbą portów antenowych, ponieważ to od nich zależy, czy będziesz miał możliwość dodać większej ilości punktów odczytu. Następnie rozważ, która metoda komunikacji będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Obecnie na rynku znajdują się modele, które mogą być podłączane bezpośrednio do komputerów-hostów przez odpowiedni kabel Ethernet, USB lub RS-232. Dostępne są także czytniki z możliwością połączenia sieciowego przez WiFi lub Ethernet. Ostatni, równie ważny czynnik dotyczy regionu działania. Otóż aktualnie w Europie obowiązuje pasmo wynoszące 865-868 MHz. Jeśli produkt jest skonfigurowany do przesyłania danych na innym paśmie, nie będzie on zgodny z aktualnymi regulacjami dotyczącymi częstotliwości.

Podstawowe czytniki RFID

Oferta czytników RFID jest na bieżąco poszerzana. Zanim dokonasz ostatecznego zakupu, musisz przeanalizować wszystkie wady i zalety każdego dostępnego na rynku rozwiązania.

Stacjonarne czytniki RFID to modele charakteryzujące się wysokim poziomem wydajności oraz dużą mocą. Wyposażone są w dwa, cztery lub osiem portów antenowych. Zostały zaprojektowane z myślą o pracy w ciężkich warunkach.

Ręczne czytniki RFID z reguły dzieli się na dwie podkategorie. A mianowicie:

 • czytniki mobilne, które rozszerza się o specjalne, dodatkowe uchwyty skanujące. W innym przypadku nie mają żadnej funkcjonalności RFID. Czytnik mobilny łączy się z uchwytem za pośrednictwem Bluetooth lub konektora.
 • terminale mobilne ze zintegrowaną anteną RFID, które nie zostały wyposażone w dodatkowe porty antenowe;

Komunikacja czytników

W zależności od modelu, czytniki mogą być bezpośrednio podłączone do komputera-hosta albo do sieci. Drugi sposób daje więcej możliwości i jest bardziej elastyczne. Aktualnie na rynku dostępne są modele z następującymi sposobami komunikacji:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth – łącze tego rodzaju jest dostępne przede wszystkim w czytnikach przenośnych. Dzięki Bluetooth urządzenie łączy się z komputerem w sposób bezprzewodowy;
 • LAN – Local Area Netwwork do łączenia się z siecią wykorzystuje specjalny kabel Ethernet;
 • Port szeregowy – do połączenia się z siecią potrzebne jest USB lub 9-pinowy kabel szeregowy. Daje nam to bezpośrednie połączenie z komputerem.
 • Port pomocniczy – połączenie tego rodzaju możliwe jest w niektórych urządzeniach ręcznych, rozszerzanych o moduł RFID;

Sposób komunikacji jest zależny od tego, gdzie i w jaki sposób będziesz wykorzystywać czytnik RFID. Jeśli poszukujesz prostego rozwiązania składającego się z jednego czytnika i komputera, zasilanie przez 9-pinowy kabel lub USB będzie dla Ciebie optymalne.

Czytniki zintegrowane i modele niezintegrowane

Kupując czytnik możesz spotkać się z informacją, że dany model jest zintegrowany lub nie. Ten pierwszy ma wbudowaną antenę RFID, drugi natomiast potrzebuje anten zewnętrznych, co generuje dodatkowe koszty. To, który rodzaj wybierzesz, zależne jest od Twoich potrzeb. Model niezintegrowany daje elastyczność wyboru – sam możesz zdecydować, jakich kombinacji antenowych użyć i w jakiej ilości. Pamiętaj, że większa ilość anten zwiększa również ilość obszaru pokrytego zasięgiem.

Zasilanie czytników

Sposób w jaki zasilany jest czytnik to istotna sprawa, której przy dokonywania zakupów nie można ignorować. W tej kwestii wszystko sprowadza się do zastosowania urządzenia. Jeśli wiesz, że czytnik będzie używany w miejscach, gdzie dostęp do zasilania jest ograniczony czy niedostępny, kiepską opcją będzie wybór modelu oferującego tylko zasilacz sieciowy. Aktualnie dostępne są aż cztery rodzaje zasilania czytników RFID:

 • Bateria – z reguły baterią zasilane są czytniki ręczne, pozwalające na pracę bezprzewodową i przenośną;
 • Zasilacz sieciowy – podłączenie czytnika do gniazdka elektrycznego;
 • PoE – czyli Power over Ethernet. Jest to dosyć popularny sposób, ponieważ kabel Ethernet jest wykorzystywany nie tylko do zasilania urządzenia, ale także do odbierania i wysyłania danych.
 • Zasilanie samochodowe – ten sposób zasilania wykorzystywany jest w pojazdach, na przykład w wózkach widłowych.

Wybór odpowiedniego czytnika RFID może sprawiać problemy, dlatego zapraszamy do kontaktu. Gwarantujemy, że wspólnie uda nam się znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

1 komentarz do wpisu “Czytniki RFID”

 1. Przypadkowo trafiłem na stronę i jestem pod wielkim wrażeniem… do tej pory borykaliśmy się z kilkoma problemami, które – jak się okazuje – można rozwiązać dzięki rfid!
  Mam nadzieję że ta nowa technika sprawdzi się i u nas. Będziemy testować. Dzięki!

Dodaj komentarz